5.0'' Nextion HMI Display R-Rezistif Ekran - Dokunmatik Muhafaza Kasalı NX8048P050-011R-Y
4.574,63 TL
Kategori
Barkod
Fiyat
NX8048P050-011R-Y
5.0" HMI Display Nextion
Nextion is a Human Machine Interface (HMI) solution combining an onboard processor and memory touch display with Nextion Editor software for HMI GUI project development. Using the NEXTION Editor software, you can quickly develop the HMI GUI by drag-and-drop components (graphics, text, button, slider etc.) and ASCII text-based instructions for coding how components interact at the display side. Nextion HMI display connects to peripheral MCU via TTL Serial (5V, TX, RX ,GND) to provide event notifications that peripheral MCU can act on, the peripheral MCU can easily update progress and status back to Nextion display utilizing simple ASCII text-based instructions.
Nextion Models
Nextion Type Intelligent Series
Nextion Models NX8048P050-011R-Y (5.0 inch resistive touchscreen with enclosure)
Specifications
Data Description
Color 65K 65536 colors 16 bit 565, 5R-6G-5B
Layout size 160.04mm(L)×107.07mm(W)×21.2mm(H) NX8048P050-011R-Y
Active Area (A.A.) 120.7mm(L)×75.8mm(W)
Visual Area (V.A.) 108.00mm(L)×64.80mm(W)
Resolution 800×480 pixel Also can be set as 800×480
Touch type  Resistive
Touches > 1 million
Backlight LED
Backlight lifetime (Average) >30,000 Hours
Brightness  300nit 0% to 100%, the interval of adjustment is 1%
Weight 224g
Electronic Characteristics
Test Conditions Min Typical Max Unit
Operating Voltage 4.65 5 6.5 V
Operating Current VCC=+5V, Brightness is 100% 220 mA
SLEEP Mode 170 mA
Power supply recommend:5V, 1.0A, DC
Working Environment & Reliability Parameter
Working Temperature 5V, Humidity 60% -20 25 70 °C
Storage Temperature -30 25 85 °C
Working Humidity 25°C 10% 60% 90% RH
Interfaces Performance
Serial Port Baudrate Standard 2400 9600 921600 bps
Output High Voltage (TXD) IOH=1mA 3.0 5.0 Vin V
Output Low Voltage(TXD) IOL=-1mA 0.1 0.2 V
Input High Voltage(RXD) 3.0 5.0 Vin V
Input Low Voltage(RXD) -0.7 0.0 1.3 V
Serial Port Mode 3.3V/5.0V TTL
Serial Port 4Pin_2.54mm
USB interface NO
SD card socket Yes (FAT32 format), support maximum 32G Micro SD Card
  • presence of *.tft file on microSD: socket is exclusive to upgrade Nextion firmware/HMI design
  • Intelligent Series only: see Instruction Set / Editor Guide for microSD card runtime usage
Extended IO 8 Digital extended GPIO
IO0-IO7 support input, output and component binding event
  • IO pin / ports are not exclusive, limit current draw to 1mA recommended
IO6-IO7 support PWM
RTC built-in RTC support (Battery type: CR1220)
Memory Features
Memory Type Test Conditions Min Typical Max Unit
FLASH Memory Store fonts and images 120 MB
User Storage EEPROM 1024 BYTE
RAM Memory Store variables 512 KB
Instruction Buffer Instruction Buffer 4096 BYTE
Audio Features
Speaker Parameter Min Typical Max Unit
Power 16Ω 0.5W 0.5 W