STM32F407G-DISC1 STM32F4 Discovery Geliştirme Kartı (Orjinal-Yeni Ürün)
2.039,29 TL
Barkod
stm32f407
Fiyat
STM32F407VGT6 Discovery Geliştirme Kartı
Özellikler
  • Includes ST state-of-the-art patented technology
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait state execution from flash memory, frequency up to 168 MHz, memory protection unit, 210 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
  • Memories
    • Up to 1 Mbyte of flash memory
    • Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-Kbyte of CCM (core coupled memory) data RAM
    • 512 bytes of OTP memory
    • Flexible static memory controller supporting Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
  • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  • Clock, reset, and supply management
    • 1.8 V to 3.6 V application supply and I/Os
    • POR, PDR, PVD and BOR
    • 4-to-26 MHz crystal oscillator
    • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Internal 32 kHz RC with calibration
  • Low-power operation
    • Sleep, Stop, and Standby modes
    • VBAT supply for RTC, 20×32-bit backup registers + optional 4 KB backup SRAM
  • 3×12-bit, 2.4 MSPS A/D converters: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
  • 2×12-bit D/A converters
  • General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
  • Up to 17 timers: up to twelve 16-bit and two 32-bit timers up to 168 MHz, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
  • Debug mode
    • Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
    • Cortex-M4 Embedded Trace Macrocell™
  • Up to 140 I/O ports with interrupt capability
    • Up to 136 fast I/Os up to 84 MHz
    • Up to 138 5 V-tolerant I/Os